IEEE Microwave Theory and Techniques Society

 

International Microwave Symposium Guidelines and Procedural Manual

January 2018

Organized and edited by Edward C. Niehenke

Please click on the chapter name to view contents

 

 

 

International Microwave Symposium Guidelines and Procedural Manual

Table of Contents

Chapter

Name

Preparer

A

Introduction

Edward Niehenke

B

The IMS

Edward Niehenke

C

Chair/Vice-Chair

Fred Schindler

D

Technical Program

Mark Gouker

D1

Workshops

Tom Ruttan

D2

Short Courses

Robert Jackson

D3

Virtual Participation

Charlotte Blair

D4

Panel and Rump Sessions

Philip Smith

D5

Interactive Forum

Darren Ferwalt

D6

MicroApps

Lisa Critchlow

D7

Focus and Special Sessions

Tim Hancock

D8

Plenary Session

John Heaton

D9

Student Competitions

Jim Komiak

D10

RFIC Liaison

Larry Whicker

D11

ARFTG Liaison

Brian Wadell

D12

Feedback

Under Construction

D13

Graduate Student Challenge

Edward Niehenke

E

Publications and Publicity

George Heiter

E1

Logo and Branding

Roger Sudbury

E2

Electronic Paper Management

George Heiter

E3

Website

George Heiter

E4

TPC Meeting

George Heiter

E5

Microwave Magazine Special Issue Editor

Steve McKnight

E6

Call for Papers

Candice Brittan

E7

Proceedings CD

Don Sherwood

E8

Program Publications

Tom Perkins

E9

Special Event Programs

Paul White

E10

Workshop Notes & CD

Candice Brittain

E11

Print on Demand

Francios Colomb

E12

Signage

Charles Wang

E13

Photography

Paul Martyniuk

E14

Marketing  & Publicity

Carl Sheffres

E15

Publicity Items / Gifts

Mark Lewis

E16

Session Management

Pat Hindle

F

Operations

Luciano Boglione

F1

Treasurer

Bob Alongi

F2

Registration

Joe Nizko

F3

Exhibition

Lee Wood

F4

University Booths

Luciano Boglione

F5

Historical

Paul Martyniuk

F6

International Liaison

Zaher Bardai

F7

Protocol

Peter Staecker

F8

Conference Services

Larry Whicker

F9

SharePoint

Tim Lee

G

Local Arrangements

Jim Freeman

G1

Meeting Planner

Elsie Cabrera

G2

Destination Management

Elsie Cabrera

G3

Banquet

Ray Waterman

G4

Women in Microwaves

Rashandra Henderson

G5

Transportation

Bob Alongi

G6

Audio Video

Dogan Gunes

G7

Student Volunteers

Cleo Alexander

G8

Student Job Fair

Under Construction

G9

GOLD

Under Construction

G10

Guest Program

Mike Florian and Dorothy C. Sparks

G11

STEM Program

Ramesh Gupta